Lihtsalt nauditav hambaravi

Teenused

Konsultatsioonid ja diagnostika

Esmakordsel visiidil teeme konsultatsiooni, mille käigus selgitame välja patsiendi anamneesi ja hammaskonna seisukorda, teostame vajalikud läbivaatused ning uuringud. Fikseerime suuõõne seisukorda ning arutleme raviplaani.

Kliinikumis kasutame uusimaid juhtiva USA hambaraviseadmete tootja A-dec seadmeid ja kõrgekvaliteedilisi materjale. Kliinikumis on olemas kõik kaasaegsed diagnostikavahendid: intraoraalsed röntgeniseadmed, panoraamröntgen, intraoraalkaamera, etc.

Hambaravi

Hambaravi on hambadefektide parandamine erinevate täidismaterjalidega. Tänapäeval need on: klaasionomeertsemendid, komposiidid, kuld- või portselanpanused. Hambaravi eesmärk on ära hoida haiguse teket ja sellest tekkivaid komplikatsioone.

Igemeravi

Kõige sagedamini esinevad igemehaigused on erinevad igemepõletikud: parodontiit ja gingiviit.

Igemepõletike peamiseks põhjustajaks on hambakatus ja hambakivis elavad suuõõne mikroobid, mis muudavad igemed põletikulisteks. Igemepõletiku sümptomid on veritsevad igemed, igemete turse, hammaste tundlikkus, vahede tekkimine hammaste vahele, halb hingeõhk.

Igemeravi on väga oluline, sest põletik võib minna edasi hambahoideaparaadi ja luuni ja põhjustada hammaste kinnituskudede vähenemist, hammaste liikuvust ning edasist hammaste kaotamist.

Nii gingiviidi kui ka parodontiidi ravil kasutame soodapesu, ultraheli instrumente ja ka käsitööriistu.

Juureravi

Juureravi eesmärk on hamba juurekanalite puhastamine ja laiendamine, mikroobide eemaldamine juurekanalitest ning hilisem juurekanalite hermeetiline täitmine. Juureravi käigus tehakse vähemalt 3! röntgenpilti, millega kontrollitakse ravi teostust erinevates etappides. Esimene röntgenpilt tehakse vahetult enne ravi alustamist diagnoosi ja hamba anatoomia väljaselgitamiseks. Teine röntgenpilt tehakse juureravi käigus, millega kontrollitakse juurekanalite läbitavust. Viimane röntgenpilt tehakse peale juuretäidise asetamist. Keerulisemate juhtumite puhul teostatakse ka lisa röntgeniuuringuid.

Oma töös juuretäidise asetamisel kasutame soojendatud GP tehnikat. Raske tehnika nõuab spetsiaalse aparatuuri olemasolu, kuid selle valdamine annab suurepärase lõpptulemuse.

Peale juureravi võib hammas alguses muutuda tundlikuks ja isegi valutada. Tavaliselt valusümptomid kaovad paari päevaga. Äärmiselt tähtis peale juureravi on taastada hambakroon, vältimaks mikroobide sisenemist juurekanalite suudmetesse.

Kirurgia

On mitmeid põhjuseid , mille tõttu hammas tuleb eemaldada. Enamlevinud nendest on: ulatuslik kaaries, kaugelearenenud periodontaalhaigus, abstsess, ortodontiline korrektsioon, tarkusehammas, murdunud hamba/juureosa, mõra juureosas.

Protseduur teostatakse ambulatoorselt lokaalse anesteesiaga. Üldjuhul tänapäeval hamba eemaldamine on valutu protseduur, ilma et patsient tunneks ebamugavust. Anasteesia möödumisel võib tekkida haava piirkonnas hellust või valu, mille leevendamiseks soovitame oma patsientidele kasutada NSAID nt. Ibumetin.

Proteesimine

Proteesimine on puuduolevate hammaste või selle osade asendamine hambalaboris valmistatud erinevat tüüpi proteesidega. Proteeside tüübid on: üksiku hamba restauratsioonid (laminaadid, panused (inlay, onlay, overlay)) ja kroonid.

Laminaat

Kui hambad on värvuselt inetud ja valgendamine ei aita on abiks laminaadid. Laminaate valmistatakse portselanist ja nendega kaetakse esihammaste huulepoolseid pindu. Laminaatidega saab parandada esteetikat. Laminaatide tegemise asemel on vahel soovitatav hambaid kroonida. Laminaatide puhul on vastunäidustuseks näiteks suurte täidiste olemasolu konkreetsel hambal.

Panus ehk laboris valmistatud täidis. Keskmise suurusega hambadefektide puhul on otstarbekas panuste valmistamine, sest panuse tegemisel säilitatakse võimalikult palju oma hamba kudet. Panuste valmistamiseks võib kasutada kas kullasulamit, keraamilist või komposiit materjali. Kullasulamist panused on väga vastupidavad, keraamilisest materjalist valmistatud panused aga esteetilised.

Hambakroon

Hambale krooni valmistamine tähendab hamba pinnakihi asendamist püsiva materjaliga, mis taastab hamba tugevuse ja ilu. Hambale krooni valmistamine on näidustatud järgmistel juhtudel:

  • Kui hambast on vähe järel või kui ta koosneb suuremalt osalt täidisest. Ulatuslikud täidised, eriti purihammastel, ei ole mõeldud suure mälumiskoormuse talumiseks ning seetõttu kuluvad suhteliselt kiiresti. Tagajärjeks on hambumuse madaldumine, mis omakorda võib endaga kaasa tuua esteetilisi ja funktsionaalseid probleeme tulevikus.
  • Pärast juureravi on üldjuhul soovitatav hammast kroonida. Hammas, mille juurekanaleid on ravitud, võib kergesti murduda. Hambakroon toestab säilinud hambakudesid ja vähendab murdumise ohtu.
  • Kui hambast on järel ainult juur, siis on sedagi teatud tingimustel võimalik edukalt kroonida. Eeltingimuseks on tihvthamba valmistamine ja tsementeerimine hambajuure sisse.

Kvaliteetselt valmistatud kroon võib suus püsida isegi aastakümneid, kuid ennekõike oleneb krooni vastupidavus hammaste hooldusest.

Sildprotees

Sild on puuduvat hammast asendav suust mitte-eemaldatav konstruktsioon, mis kinnitub naaberhammastele. Silla valmistamine on näidustatud, kui defekti piiravad naaberhambad on tugevalt kahjustatud ning vajavad kroonimist. Kui naaberhambad on terved või vähe kahjustatud, siis on puuduvat hammast (või hambaid) parem asendada hambaimplantaadiga või implantaatidega.

Plaatprotees

See on plastmassist protees, kus ei kasutata rohkem metallist elemente, kui (vajaduse korral) klambreid proteesi fikseerimiseks. Plaatproteesid tehakse juhul, kui kõik hambad või enamus nendest on kaotatud. Samuti võib seda kasutada ajutise proteesina enne lõpliku proteesi valmimist, asendamaks kiiresti puuduvat hammast. Kuigi see on odavamat tüüpi protees, ei soovitata seda pikemaajaliseks kasutamiseks üksikute hammaste asendamisel, kuna mõjub halvasti hammastele ja igemetele. Vajab sagedast kontrolli.

Büügelprotees

Büügelproteesil on metallkarkass. See annab konstruktsioonile tugevuse ja võimaldab anda proteesile väiksemad mõõtmed, mis omakorda suurendab proteesi kasutamise mugavust. Büügelprotees toetub suus olevatele hammastele tugiklambrite abil, jättes suus olevate hammaste pinnad ja igemed suures osas vabaks. Büügelprotees asendab puuduvaid hambaid ja valmistatakse siis, kui sildade valmistamine ja/või implantaatide paigaldamine ei ole võimalik.

Kombineeritud protees

Kombineeritud protees tähendab erinevat liiki proteeside kombineerimist. Näiteks võib osa hambaid taastada kroonide või sildadega, osa aga asendada eemaldatava proteesiga, mis kinnitub lukuga kroonide külge. Kasutamismugavus on enamasti hea. Valmistatakse siis, kui kõiki hambaid ei ole võimalik asendada suust mitte-eemaldatavate proteesidega.

Hammaste valgendamine

Hammaste valgendamine toimub spetsiaalsete valgendavate preparaatide abil, mis eemaldavad hambakudedest pigmente.

Valgendada on võimalik ainult oma hambaid, kuna kroonid ja täidised valgendamisel oma värvust ei muuda.

Hambad on võimalik valgendada nii hambaarsti vastuvõtul kui ka kodus, tellides endale laborist tehtud valgenduskaped.

NB! Enne valgendusprotseduuri on tarvis eemaldada hambakivi ja teostada suuõõne hügieeni.

Peale valgendamist võivad hambad muutuda tundlikuks, kuid see on ajutine ja möödub paari päeva jooksul. Paari päeva jooksul peale valgendamist ei ole soovituslik süüa ja juua tugevalt toidupigmente sisaldavaid toiduaineid!

Suuõõne hügieen

Hambaravi tähtsamaks etapiks on süüõõne professionaalne hügieen. Suuõõne hügieeni eesmärk on hügieeni õpetus patsiendile.

Hügieeni õpetuse käigus nõustame patsiente suutervishoiu teemal, ning anname individuaalseid soovitusi suuhoolduseks. Ravil kasutame soodapesu, ultraheli instrumente ja ka käsitööriistu.

Suuõõne hügieeni eesmärk:

  • hambakatu ja hambakivi eemaldamine
  • hügieeni õpetus patsiendile (õiged hügieenivõtted!)
  • sobivate hügieenivahendite valik (hambapastad, harjad ja hambaniidid)

Seda teostab kas hambaarst või hügienist. Hammaste suuõõne hügieeni soovitame üldjuhul teostada kaks korda aastas.

Hammaste professionaalne puhastamine eelneb teistele ravi etappidele.